O nieruchomościach przy porannej kawie- Mieszkania inwestycyjne

O nieruchomościach przy porannej kawie- Mieszkania inwestycyjne

 

Mieszkania inwestycyjne -co jest ważne przy ich zakupie?
Wśród naszych Klientów stale obserwujemy zainteresowanie zakupem mieszkań inwestycyjnych. Pracując z Klientami przy poszukiwaniu i zakupie mieszkań inwestycyjnych zwracamy uwagę przede wszystkim na poniższe kryteria poszukiwań:

1. Lokalizacja – są dzielnice w Krakowie, które cieszą się stale zainteresowaniem wśród Najemców z uwagi na dobrą infrastrukturę, komunikację czy pobliskie tereny rekreacyjne, dlatego zakup mieszkania inwestycyjnego w tych dzielnicach daje gwarancję szybkiego wynajmu oraz w dobrej cenie. Do takich  dzielnic napewno należą Krowodrza, Bronowice, Prądnik Biały, Ruczaj. Oczywiście w innych dzielnicach mieszkania też się wynajmują ale jeśli mamy możliwość wyboru lokalizacji przy zakupie, to w pierwszej kolejności warto rozważyć oferty w dzielnicach wyżej wskazanych.

2. Funkcjonalny układ– przy zakupie mieszkania w celach inwestycyjnych nie jest ważna jego powierzchnia aby było ono duże, lecz istotna jest funkcjonalność układu i urządzenie, tak aby były wydzielone strefy i było dużo miejsca do przechowywania rzeczy, dlatego najbardziej popularne są kawalerki oraz mieszkania 2 pokojowe ok 40 mkw.

3. Standard wykonczenia– jest to element, który zawsze jest doceniany przez Najemców, każdy lubi mieszkać w miejscu, które jest urządzone elegancko i w dobrym standardzie, co daje też niejednokrotnie gwarancje tego, że Najemca w naszym mieszkaniu będzie mieszkał klika lat co oczywiście pozytywnie przekłada się na zwrot z naszej inwestycji.

4. Miejsce parkingowe– Najemcy zwracają uwagę na ten element, gdyż po pracy nie chcą tracić czasu na poszukiwanie miesca do parkowania lecz chcą mieć komfort parkowania na swoim miejscu i są w stanie zapłacić dodatkową kwotę do czynszu jeśli miejsce parkingowe jest przypisane do mieszkania.

5. Komórka lokatorska – nie jest to element konieczny jednakże mile widziany, szczególnie w przypadku Najemców prowadzących aktywny tryb życia, którzy potrzebują mieć miejsce np. na przechowywanie swojego wartościowego roweru, czy sprzętu narciarskiego.

6. Rynek pierwotny czy wtórny – i tu przede wszystkim należy zadać sobie pytanie czy mamy czas i ochotę na to aby zająć się wykończeniem mieszkania z rynku pierwotnego. Wiemy, że niejednokrotnie zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest kuszący, bo wszystko jest nowe i pachnące ale należy mieć na uwadze przede wszystkim to, że przez okres wykańczania, mieszkanie nie pracuje i nie przynosi profitów. Z samym wykończeniem jeśli nawet nie mamy na to sami czasu,  to są na rynku firmy, które zajmują się tym kompleksowo w tym Studio42, które oczywiście polecamy :). Dlatego swoim Klientom w pierwszej kolejności sugeruję sprawdzenie ofert z rynku wtórnego i jeśli nie znajdziemy nic godnego uwagi, poszukanie ofert na rynku pierwotnym, do którego również mamy dostęp poprzez odpowiednie platformy dedykowane dla Agentów. Czasami na rynku pierwotnym też możemy wypatrzeć super oferty np. przejęcie na zasadzie cesji. Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym i urządając je w wyższym standardzie możemy też liczyć na Najemców z segmentu premium, ale oczywiście cały czas należy mieć na uwadze stopę zwrotu z danej inwestycji.

7. Mieszkanie puste czy z najemcą– czasami na rynku, można znaleźć mieszkania inwestycyjne, które są już wynajęte i sprzedawane są już z zawartą umową najmu. Jest to oczywiście korzystne rozwiązanie bo mieszkanie pracuje od pierwszego dnia po jego zakupie i nie poświęcamy czasu na znalezienie Najemcy, jednak w takim przypadku, należy dokładnie sprawdzić warunki umowy najmu jaka jest zawarta oraz poznać aktualnego Najemce, aby się nie okazało, że jeden lub drugi aspekt nam nie odpowiada.

8. Zakup inwestycyjny czy zakup dla dorastającego dziecka. We współpracy z Klientami przy zakupie mieszkań inwestycyjnych czasami spotykam się z dążeniem do zakupu mieszkania z jednej strony na inwestycje a z drugiej takiego, które może zostałoby dla dzieci. Osobiście odradzam takie podejście, bo dane mieszkanie może być super jako inwestycja a nie koniecznie będzie spełniać warunki mieszkania dla dziecka I takie podejście niepotrzebnie ogranicza decyzję Klienta w zakupie.

W naszej ocenie są to najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania inwestycyjnego aby inwestycja służyła nam przed długie lata i aby była zapewniona dobra stopa zwrotu.
Czasami Klienci mają obawy czy dana inwestycja jest dobrą inwestycją, czy nie jest za droga, czy będzie się dobrze wynajmować i tu wiedza z zakresu znajomości rynku nieruchomości jest jak najbardziej wskazana.
Ostatnie nasze zakupy mieszkań inwestycyjnych z Klientami spokojnie mogę uznać za bardzo udane
  • Kawalerka 27 m kw w bardzo wysokim standardzie na ul. Poznańskiej zakup za 535 tys wynajęta w przeciagu kilku dni za 2.600
  • Mieszkanie 2 pokojowe 40 mkw z oferty off market na Bronowicach zakup za 635 tys- wynajem za 2.800

Aktulanie rynek wynajmu mieszkań trochę spowolnił w porównaniu z poprzednim okresem, dlatego tym bardziej zakup odpowiedniej inwestycji na wynajem ma jeszcze większe znaczenie. Inwestycji, która będzie porządana przez Najemców w każdym okresie, niezależnie od zmieniających się warunków i koniunktury na rynku nieruchomości.

Jeśli potrzebujesz poznać więcej szczegółów w tym zakresie, oczywiście zapraszamy serdecznie do kontaktu chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.
Elzbieta Stachowicz-Sitarska
501-107-110

 

Elżbieta Stachowicz-Sitarska